czwartek, sierpień 17, 2017

Usuwanie owłosienia

Skuteczność działania laserów do epilacji jest jednym z podstawowych parametrów interesujących użytkownika. Zawsze jest konieczne wykonanie kilku zabiegów. Ilość oraz odległość czasowa pomiędzy poszczególnymi zabiegami zależy od indywidualnych cech pacjenta związanych z fizjologią włosa.

Polska jest obszarem geograficznym na którym  dominują klienci o fototypie skóry I-III oraz o brązowym i jasnym kolorze włosów, czyli włosów o średniej lub małej zawartości melaniny.


 Długość fali

Dla naszego obszaru geograficznego (fototyp I-III, ciemne i jasne włosy) są preferowane aparaty emitujące światło o długość fali 755nm (np.laser aleksandrytowy) lub 810nm (laser diodowy). Absorbcja światła w melaninie o długości fali 755nm jest 133% lepsza od absorbcji światła o długości fali 810nm.

 

 

 

      

 

Typ lasera Długość fali
Aleksandrytowy GentleLase PRO 755nm
Diodowy Vectus 800nm
Diodowy Primelase 755nm, 800nm, 1064nm
Diodowy LightSheer DUET 800nm

      


 Energia światła, długość impulsu, częstotliwość

Energia światła, długość impulsu (czas trwania impulsu) oraz częstotliwość są parametrami, które mają wpływ na ilość ciepła wydzielonego w łodydze włosa oraz naskórku. Wartości tych parametrów muszą być tak dobrane, aby skutecznie epilować nie powodując oparzeń.

Energia światła

Wartość energii jest powiązana z mocą szczytową lasera i długością impulsu.

Przykładowe wartości mocy szczytowej dla różnych typów laserów.

Typ lasera Moc szczytowa
Aleksandrytowy GentleLase PRO 17000W
Diodowy Vectus 3000W
Diodowy Primelase 4800W
Diodowy LightSheer DUET 1600W

 

 Długość impulsu, częstotliwość impulsu

Długość impulsu ma wpływ na ilość ciepła rozchodzącego się do tkanek otaczających łodygę włosa. Im dłuższy czas tym więcej ciepła jest rozpraszane. Jest to istotne w przypadku jasnych włosów, dla których ze względu na niską zawartość melaniny jakiekolwiek straty energii znacznie obniżają skuteczność. Im krótszy czas trwania impulsu tym mniejsze rozproszenie ciepła. Z punktu widzenia grubości włosa idealny czas impulsu do fotoepilacji powinien być krótszy niż 5ms. Dla epilacji jasnych włosów zaleca się stosowanie jak najkrótszych impulsów dla skutecznych wartości energii (powyżej 12,5 J/cm2).

Optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia skuteczności i bezpieczeństwa epilacji jest możliwość pracy impulsem 3ms w całym zakresie energii.

W większości laserów wartość długości i częstotliwości impulsu jest zależna od wartości emitowanej energii impulsu (nie można ich niezależnie nastawić). Wzrost energii impulsu automatycznie wydłuża impuls oraz zmniejsza częstotliwość. Wyjątek stanowi laser aleksandrytowy GentleLasePRO.

Typ lasera  Energia dla 3ms Czas trwania impulsu dla 12J/cm 
Aleksandrytowy GentleLase PRO do 150J/cm 0,25 -100ms
Diodowy Vectus 2 J/cm 45ms
Diodowy Primelase 5 J/cm 7,5ms

                

Typ lasera Częstotliwość impulsu dla 12J/cm 
Aleksandrytowy GentleLase PRO 0,5 - 2Hz w całym zakresie energii
Diodowy Vectus 1,17Hz
Diodowy Primelase 3Hz

 

Szybkość epilacji

Szybkość wykonywania zabiegu zależy od częstotliwości impulsów i wielkości plamki, przy czym jej wartość należy zawsze wyznaczać dla energii użytecznych powyżej 12J/cm2. Przykładowo dla energii 16J/cmjest ona następująca:

Typ lasera Szybkość epilacji
Aleksandrytowy GentleLase PRO 6,28cm2/s
Diodowy Vectus 7,5cm2/s
Diodowy Primelase 7,0cm2/s
Diodowy LightSheer DUET 3,85cm2/s
Diodowy  elõs™eLase 5,4 cm2/s

 Chłodzenie skóry

Chłodzenie skóry ma na celu ochronę naskórka przed oparzeniem, a tym samym zmniejszenie bólu pacjenta w trakcie zabiegu. Ważne jest, aby system chłodzenia nie powodował zmniejszenia skuteczności. Najefektywniejsze  są dwie techniki:

  • aplikowanie aktywnego środka chłodzącego polegające na podawaniu kriogenu przed każdym impulsem lasera - tylko w laserze aleksandrytowym GentleLasePro

  • kontaktowe polegające na ciągłym chłodzeniu naskórka szafirową końcówka aplikatora w połączeniu z trybem pracy Motif. Tryb pracy Motif polega na  zwiększeniu częstotliwości impulsu do 10Hz co umożliwia wykonanie wielokrotnego przejścia aplikatorem z mniejszą energią

 

 

Wydajność chłodzenia jest różna. Im niższa temperatura tym mniej bolesny zabieg.

Typ lasera

Temperatura

Aleksandrytowy GentleLase PRO

-26°C, przed impulsem lasera

Diodowy Vectus

11°C, przed/w trakcie/po impulsie

Diodowy Primelase

6°C, przed/w trakcie/po impulsie

Diodowy LightSheer DUET

3°C- 12°C, zmienia się w trakcie pracy

Diodowy  elõs™eLase

5°C, przed/w trakcie/po impulsie


 Czas trwania zabiegu

Komfort pacjenta zależy w dużej mierze od czasu trwania zabiegu. Im większa szybkość działania tym krótszy zabieg. Efektem niepożądanym zwiększania szybkości działania jest wzrost temperatury naskórka. Rozwiązaniem tego problemu jest :

  • regulacja częstotliwości impulsu niezależnie od ustawionej energii (np. laser GentleLasePro)
  • tryb polegający na zwiększeniu częstotliwości impulsów z równoczesnym zmniejszeniem energii (np. MotifTM LHR, DYNAMIC). Przy czym w trakcie zabiegu wykonuje się kilka przejść.

 

Kontakt

SHAR-POL Sp. z o.o.
ul. Św. Małgorzaty 6/1, 44-102 Gliwice
Tel. (32) 231-36-07

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Certyfikaty

Rzetelna FirmaRzetelna FirmaRzetelna FirmaRzetelna Firma

Scroll to top