piątek, grudzień 14, 2018

Zabiegi frakcyjne

polegają na generowaniu mikro-obszarów przegrzania termicznego skóry, przy czym sąsiadująca tkanka pozostaje nieuszkodzona. Od stref nienaruszonej tkanki rozpoczyna się proces gojenia. W konsekwencji proces leczenia jest dużo szybszy.

W zabiegach frakcyjnych tylko niewielka część skóry ulega uszkodzeniu (5–10%). Dzięki temu zdrowe fragmenty tkanki umożliwiają szybki przebieg procesów regeneracyjnych. Pomaga tu m.in. krótka droga migracji komórek. Tryb ten jest często stosowany do ujędrniania, poprawy napięcia, redukcji blizn oraz stopniowej odbudowy skóry. Pod względem uzyskiwanych efektow zabiegi frakcyjne dzielimy na następujące grupy:

 • nieablacyjne – wykonywane w oparciu o lasery o długościach fali do 1550 nm,
 • ablacyjne – wykonywane w oparciu o lasery 2940 nm lub 10 600 nm,
 • subablacyjne – wykonywane w oparciu o prąd elektryczny o częstotliwości radiowej (RF).

 

W zabiegach nieablacyjnych tworzone są w skórze skoagulowane mikrokolumny, nazywane MTZ (ang. Micro Thermal Zone) o średnicy ok.0,1mmŚrednica i gęstość wytworzonych mikrokolumn MTZ odpowiadają za procentową wielkość uszkodzonej powierzchni skóry, a więc późniejszy stopień poprawy jej stanu. Im większa jest powierzchnia wymagająca odbudowy, tym dłuższy jest czas wyłączenia pacjenta z normalnej aktywności (czas rekonwalescencji).

 

 

Efekt działania frakcyjnych zabiegów ablacyjnych jest podobny, tyle że w miejsce skoagulowanych mikrokolumn, w skórze waporyzowane są mikrokanały nazywane MAZ (ang Micro Ablation Zone) . Średnice mikrokanałów są podobne, ok. 0,1 mm, jednak metoda ta umożliwia głębsze oddziaływanie poprzez wielokrotne naświetlanie tego samego punktu.  Mimo że zabieg jest bardziej „agresywny” od zabiegów nieablacyjnych, czas rekonwalescencji jest podobny. Wyniki są lepsze niż w przypadku zabiegów nieablacyjnych, a do uzyskania znacząej poprawy potrzebna jest ich mniejsza liczba. Dzięi temu, ż część ciepła uchodzi wraz z odparowaną tkanką do otoczenia, zabiegi te sąmniej bolesne – moża je wykonać bez znieczulenia.

 

Zabieg subablacyjny to najnowszy, trzeci typ zabiegów frakcyjnych, polegający na odwróceniu profilu termicznego w tkance. W przypadku obu wymienionych wyżej zabiegów laserowych mikrokolumny/mikrokanał mają największy przekrój na powierzchni skóry, a wraz z głębokością ich średnica zmniejsza się. Najbardziej uszkodzony jest więc naskórek, a głębsze warstwy zawierające kolagen zostają słabiej przegrzane. W zabiegu subablacyjnym jest odwrotnie – większość energii wydziela się w głębszych warstwach skóry, przy mniejszym uszkodzeniu naskórka. Uzyskuje się większą przebudowę kolagenu i lepszą regenerację tkanki łącznej. Zabieg subablacyjny wykonywany jest za pomocą frakcyjnego bipolarnego prądu RF.

 

 

Obecnie zabiegi frakcyjne ablacyjne są wykonywane za pomocą laserów                                                                 

 • laserem CO2 ze skanerem frakcyjnym 
 • mikroigłowym system  frakcyjny  RF wykorzystujący frakcyjny bipolarny prąd RF

 


   Lasery CO2 

Efekt zabiegu laserem zależy od: głębokości mikrokolumny, temperatury przegrzania oraz powierzchni uszkodzenia naskórka. Im głębsze działania tym większa zdolnośc do uzyskania produkcji nowego kolagenu. Im mniejsze uszkodzenie tym krótszy czas rekonwalescencji.

Laser erbowy Er:YAG (długość fali 2940nm) charakteryzuje się najlepszą absorpcją światła w wodzie. Cala energia zostaje pochłonięta przez naskórek powodując jego ablację. Penetracja lasera jest bardzo płytka 20-150µm i nie występuje przegrzewanie tkanek otaczających. Efektem zabiegu jest tylko odnowa naskórka.

Dużą większą strefę odwracalnego przegrzania w porównaniu z laserem erbowym uzyskuje się stosując laser CO2 ze skanerem frakcyjnym.

Długość fali zastosowana w laserze CO2  zapewnia wystarczająco głębokie wnikanie światła w skórę  oraz umożliwia uzyskanie szerokiej strefy przegrzania tkanki.

Skaner frakcyjny lasera CO2  ma do wyboru kilka rodzajów naświetlania.

Poprzez jego wybór oraz dobór pozostałych parametrów (np.czasu trwania impulsu, energii) uzyskuje się różny efekt tkankowy. 

Dodatkową zaletą laserów CO2 jest możliwość  stosowania w zabiegach dermatochirurgii.

 

 


 

Mikroigłowy system frakcyjny RF

Zabieg polega na wykorzystaniu frakcyjnego bipolarnego prądu RF do punktowego odparowania skóry, z silnym podgrzaniem głębszych warstw skóry. Energia impulsu elektrycznego prądu RF doprowadzana jest do skóry właściwej  za pomocą mikroigieł.

Skutkuje to obkurczeniem porów i stymulacją fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Sterowanie energią prądu RF pozwala zmieniać efekt tkankowy i uzyskiwać słabszy lub mocniejszy efekt w zależności od wskazań.

 

                                                     

 

 

Aplikatory posiadają kilka końcówek różniących się:

 • długością "pinów" - od 600 μ do 2500μ. W zależności od wyboru długości działanie ma charakter ablacyjny lub nieablacyjny. Głębokość ablacji wynosi od 0,6mm do 3mm, a przegrzanie tkanki występuje pomiędzy 3-5mm.
 • sposobem podawania energii - "piny" (igły) są izolowane i nieizolowane.
 • rozmiarem 
 • końcówki nie maja ograniczenia liczby impulsów

Igły izolowane mają długość 2,5mm, przy czym  są pokryte silikonem na długości 2mm. Końcówka o długości 0,5mm jest nieizolowana i ona  podgrzewa tkankę.  Wskazania do stosowania igieł izolowanych to głębokie przemodelowanie kolagenu bez uszkodzenia tkanki w strefie izolowanej.

Igły nieizolowane podgrzewają tkankę na całej długości. Głębokość działania zależy od wyboru aplikatora (0,6mm lub 2,5mm). Wskazanie do ich stosowania to np. płytka odnowa skóry, leczenie blizn.

 

 

 

Najnowsze rozwiązania techniczne w aparacie Inmode  zapewniają wysoki komfort i bezpieczeństwo pacjenta w trakcie zabiegów. Aplikatory zostały wykonane w technologii A.C.E, która zapewnia kontrolę temperatury skóry 1000 razy/sek i automatyczne wyłączenie prądu po przekroczeniu zaprogramowanej wartości.

 

Zabieg charakteryzuje się:

 • krótkim czasem rekonwalescencji.
 • skutecznym przegrzaniem kolagenu
 • poprawą tekstury skóry
 • wyrównaniem pigmentacji skóry
 • możliwością wykonania na powiekach i wokół ust

Różnica w przebiegu procesu leczenia pomiędzy  zabiegiem frakcyjnym wykonanym laserem, a wykonanym prądem bipolarnym RF polega na skróceniu czasu procesu nabłonkowania naskórka. Spośród ablacyjnych zabiegów frakcyjnych czas rekonwalescencji jest najkrótszy.

Osiągane efekty w leczeniu są wysoko satysfakcjonujące dla pacjentówróżnych nawet dla zmian będących ograniczeniem możliwości zabiegów laserowych jak np. w zabiegach na rynience podnosowej , na obszarach wrażliwych na przebarwienia.

 

 

 

Kontakt

SHAR-POL Sp. z o.o.
ul. Św. Małgorzaty 6/1, 44-102 Gliwice
Tel. (32) 231-36-07

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Certyfikaty

Rzetelna FirmaRzetelna FirmaRzetelna FirmaRzetelna Firma

Scroll to top